Leke Tedavisi

Cilt Lekeleri Nedir?
Cildimizin rengini epidermis tabakasındaki melanosit isimli hücrelerden salınan melanin pigmenti oluşturur. Cildimizin beyaz, esmer, siyah olmasına neden olan melanin pigmentinin miktarıdır. Yazın güneşlendiğimizde ciltte bronz rengin oluşması melanin pigmentinin artışına bağlıdır. Çeşitli hastalık durumlarında ya da dış etkenler sonucunda melanosit hücrelerinde artış ve/veya melanin pigmenti miktarındaki artış, cilt lekesi olarak adlandırılan bölgesel lezyonların oluşumuna neden olur.

Cilt Lekeleri Neden Olur?
Ciltte lekelenmeye neden olan faktörler 5 ana başlık altında toplanabilir:
1)Genetik faktörler
2)Hormonal Faktörler
3)Ultraviyole ışınlar
4)Bazı Hastalıklar
5)Bazı İlaçlar

Cilt Lekelerinin Tipleri Nelerdir?
Melasma:
Özellikle yüz, boyun, ön kol gibi açık alanlarda kahverengi düzensiz leke ve benek olarak görülen sınırları belirgin hiperpigmente lezyonlardır. Gebelik maskesi olarak bilinen Kloazma' bu tip bir lekelenmedir. Hastaların %90'ı bayandır. Esmer ciltlerde daha sık görülür. Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, güneş ışığına maruziyet, kozmetik ürünler, difenil hidantoin grubu ilaç kullanımı bu tip lekelenmeye neden olabilir. Vakaların bir kısmında neden olan etken saptanamamaktadır. Kullanılan ilacın bırakılması ve doğum sonrası durumlarda bazı hastalarda lezyon kaybolabilirken, bazı vakalarda kalıcıdır. Melasmaya spesifik bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Çeşitli ilaçlar, hastayı güneş ışınları gibi ultraviyole ışınlardan korumak, peeling, lazer gibi yöntemler tedavi amacıyla kullanılabilir. Hastalığın dirençli olması, çok uzun süre tedavi gerektirebilmesi ve bazı vakalarda yeniden ortaya çıkabilmesi melasmayı tedavisi zor cilt lezyonlarından biri haline getirmektedir.

Lentigo:
Melanosit hücrelerinin güneş etkisiyle çoğalması sonucu oluşan bir cilt lekelenmesidir. Açık tenlilerde ve uzun süre güneşe maruz kalanlarda daha sık görülür. Yüz, el sırtı, kol, dekolte bölgesi, sırt ve omuzlar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde 0,5-1,5 cm çapında kahverengi, siyah lekeler halinde ortaya çıkar.

Yaygın Hiperpigmentasyon:
Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan Addison Hastalığı, hipertroidizm ve hemokromatoz hastalıklarında ciltte yaygın pigmentasyon ortaya çıkar.

Çil
Kızıl, açık kahverenkli, yüz, el sırtı, ön kol ve üst gövde kısımları gibi başlıca güneş gören bölgelerde ortaya çıkan, bir kaç mm çapında, deri seviyesinde lezyonlardır. Melanosit sayısında artış ya çok hafiftir veya hiç yoktur. Açık ten rengi olanlarda daha sık görülür. Genetik geçiş gösterebilir. Yaz mevsiminde güneşin etkisiyle daha belirgin hale gelir.

Fotoallerjik Reaksiyonlar:
Ağızdan alınan veya bölgesel sürülen bazı ilaçlar, bazı bitki yaprakları ile temas, güneş ışığına maruziyet sonucunda ciltte hiperpigmentasyona yol açar. Reaksiyon bazen hafif kızarıklık veya allerjik reaksiyon düzeyinde kalırken, bazen de su toplanması ve cilt lekelerinin oluşumuna neden olur.

Cafe Au Lait Lekeleri:
Cafe Au Lait lekeleri sütlü kahve renkli, 2-30 cm arasında değişen boyutlarda, yanlız olabileceği gibi nörofibromatozis denilen hastalıkla da birlikte olabilen cilt lezyonlarıdır. Doğuştan ya da erken çocukluk döneminde gelişirler.

SAĞLIKLI VE
KALICI GÜZELLİK